חימום שהוציאה FIFA לפני מספר שנים שמטרתו למנוע פציעות בשרירי הליבה.

לצפייה בחימום FIFA 11+ מאתר FIFA לחץ כאן

ממחקר חדש מנורבגיה עולה כי תכנית תרגילי חימום מקיפה המיועדת לשיפור היציבות, הכוח ותחושת המרחב של ספורטאיות, מפחיתה את שיעור הפציעות בקרב ספורטאיות צעירות. מהמחקר עולה כי הסיכון הכולל לפציעה בזמן משחק כדורגל ירד בכשלושים אחוז והסיכון לפציעות קשות ירד בחמישים אחוז.

לדברי החוקרים, מחקרים שנערכו בקרב שחקניות כדורגל מקצועניות ולא-מקצועניות, דיווחו על שיעור פציעות דומה לזה שבגברים, כאשר הפציעות הנפוצות ביותר הן לרצועות הקרסול והברך ומתיחת שרירי ירך.

החוקרים תכננו את תכנית "The 11+", המבוססת על תכנית FIFA (Federation Internationale de Football Association), שנועדה לשפר את המודעות והבקרה הנוירו-מוסקולרית במהלך פעילויות שונות דוגמת עמידה, ריצה, קפיצה וכדומה, עם דגש על יציבות בסיסית, בקרת ירך ויישור ברך מתאים.

התכנית כוללת 8 דקות ריצה במהירות איטית, בשילוב עם מתיחות ומגע מבוקר עם בן זוג. לאחר מכן, 10 דקות פעילות לשיפור הכוח והאיזון ולסיום 2 דקות של ריצה מהירה.

מאמנים וקפטנים לקחו חלק בקורס הדרכה בן שלוש שעות, וקיבלו דיסק DVD וחומרי הסברה אחרים שהדגימו את כל התרגילים.

במחקר נכללו 52 מועדונים עם 1055 שחקניות שחולקו לקבוצת ההתערבות ו-41 מועדונים עם 837 שחקניות שימשו כביקורות. השחקניות, בגילאי 13-17 שנים, היו במעקב למשך עונת ליגה אחת, הנמשכת שמונה חודשים.